Bizim Coğrafya - Hayat Coğrafya'da, Coğrafya Hayatımızda

Bizim Coğrafya - Hayat Coğrafya'da, Coğrafya Hayatımızda (https://www.bizimcografya.com/)
-   EĞİTİM HABERLERİ (https://www.bizimcografya.com/66-egitim-haberleri/)
-   -   Şaka mı Bu? 24 Kasım'da Öğretmenlere Bir Maaş İkramiye ve Ekderslere Zam..!! (https://www.bizimcografya.com/egitim-haberleri/5893-saka-mi-bu-24-kasimda-ogretmenlere-bir-maas-ikramiye-ve-ekderslere-zam.html)

izobar 03-Kasım-2010 20:59

Şaka mı Bu? 24 Kasım'da Öğretmenlere Bir Maaş İkramiye ve Ekderslere Zam..!!
 
Öğretmene 1 maaş ikramiye ve ek derse zam!

18. Milli Eğitim Şurası Genel Kurulu'nda 24 Kasım Öğretmenler Günü'nün kutlandığı ay öğretmenlere birer maaş ikramiye verilmesi ve ek ders saat ücretinin 12 TL'ye çıkarılması önerisi benimsendi.

http://i56.tinypic.com/34teih0.jpg''Eğitimde 2023 Vizyonu''nun tartışıldığı 18. Milli Eğitim Şurası'nda çeşitli konuları ele alan beş komisyon, çalışmalarını tamamladı ve bu komisyonlarda kabul edilen kararların görüşüleceği Genel Kurul toplantısına geçildi. Genel Kurul çalışmalarına Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu başkanlık yaptı.
Genel Kurul'da ilk olarak ''Öğretmenin Yetiştirilmesi, İstihdamı ve Mesleki Gelişimi''ni ele alan komisyonun kararları üzerinde Şura üyeleri görüşlerini dile getirdi.

Söz alan Türk Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, bu sabah komisyonda meydana gelen tartışma ve ardından yaşanan arbedeyi anımsatarak, şunları söyledi:

''Sabah pek hoş olmayan bir şey yaşandı. Sendikacılıkta böyle sert bir taraf var. Bizim tepkimiz şahsi tepkiler değildir, kimse yanlış anlamasın. Kırdığımız, üzdüğümüz arkadaşlar varsa kusura bakmasınlar. Ama inandıklarımızı, eğitim çalışanlarının geleceği bakımından önemli olan değerleri korumak için biz burada varız.

Sayın Bakan bize bir söz verdi ve yaklaşık 500 gündür bu söz yerine gelmedi. 69 bin sözleşmeli öğretmenin kadrolu olması konusunda biraz daha gayret etmesini istiyoruz. Bu aynı zamanda Başbakan'ın da sözüdür, kabinenin de sözüdür. Bu sabahki tartışmanın ana ekseni bu konuda olmuştur. Komisyonda bütün öğretmenlerin kademeli olarak sözleşmeliye geçirilmesi maddesinin komisyondan geçmesi bizi gerdi. Buna itiraz ettik. Bu maddenin düzeltilmesini istiyoruz. Bu sözleşmelilik ayıbı mutlaka düzeltilmelidir.''

Eğitim-İş Genel Başkanı Yüksel Adıbelli de konuşmasına, Şura'nın Kızılcahamam'da düzenlenmesine tepki göstererek, ''Gönül isterdi ki bu eğitim şurası Ankara'dan buraya kaçırılmasın'' dedi.

Sözleşmeli öğretmenlik uygulamasının kaldırılmasını isteyen Adıbelli, ''devletin öğretmenlere köle muamelesi yaptığını'' savundu. Öğretmenlerin maaşlarının azlığına işaret eden Adıbelli, ''32 yıllık öğretmenim 1600 lira maaş alıyor. Öğretmenler emekli olamıyor. Emekli olduğu zaman 1050 liraya düşüyor. Maaşım düşecek diye emekli olamıyor. Buna hep beraber çözüm bulalım. Emekli maaşını 1500, 1700 liraya çekebilirsek emekli olacaklar artar'' dedi.

Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Safran da KPSS'de öğretmen adaylarının mutlaka alan bilgilerinin de ölçülmesi gerektiğini söyledi.

ÖĞRETMENLER GÜNÜ İÇİN BİR MAAŞ İKRAMİYE-

Genel Kurul'da, öğretmenlere her yıl 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde bir maaş ikramiye ödenmesi, ek ders ücretinin saat ücretinin 6-7 liradan 12 liraya yükseltilmesi önerileri kabul edildi. Milli Eğitim Bakanı Çubukçu'nun, önerileri oylatırken bu maddelerin herkes tarafından kabul görmesi üzerine, ''Anlaşılan maddi konularda bir mutabakat var'' diye espri yapması üzerine salonlar gülüşmeler oldu.

Sözleşmeli öğretmenlik ile ilgili komisyon önerisi olarak Genel Kurul'a iletilen ''Öğretmenlerin istihdamında kullanılan kadrolu, sözleşmeli, ücretli gibi farklı uygulamaların kaldırılarak tek tip istihdam modeline geçilmesi, bir perspektif plan çerçevesinde eğitim personelinin performansa dayalı, özendirici yöntemlerle ve isteğe bağlı olarak sözleşmeli hale geçirilmesi için çalışmalar yapılması'' kararı, özellikle sendika temsilcilerinin tepkileri üzerine rapordan çıkarıldı.

Komisyon kararı olarak Genel Kurul'a gelen maddelerden biri olan ''Öğretmen olarak atanacakların uzmanlık alanları da dikkate alınmak suretiyle öğretmenlik yapmalarını engelleyecek nitelikte fiziksel ve ruhsal rahatsızlıkları olup olmadığının ilgili fakülteye kayıt olmadan önce ve atama öncesinde detaylı bir şekilde tetkik edilmesi ve mesleğe atandıktan sonra her 5 yılda bir psikoteknik testten geçirilmesi'' önerisi de ''öğretmenlik mesleğinin saygınlığını yitireceği'' gerekçesiyle kabul edilmedi.

Genel Kurul'da, ''Ortaöğretim alan öğretmeni ihtiyacının öncelikle eğitim fakültesi ortaöğretim alan öğretmenliği programları mezunlarından karşılanması ve bu programların 5 yıllık öğretim süresinin 4 yıla indirilmesi; öğretmen atamalarının zorunlu durumlar dışında yılda bir kez eğitim-öğretim dönemi sonunda yapılması ve emeklilik işlemlerinin atama döneminden önce tamamlanarak atama dönemine kadar boş kadroların net bir şekilde belirlenmesi, bu işlemlerin standartlaştırılması; aday öğretmenlerin tek başına derse girmemesi ve tek öğretmen olarak bir okula atanmaması, öğretmenlik sınavında adaylara öğretmenlik meslek ve genel yetenek sorularının yanı sıra özel alan bilgisi soruları da yöneltilmesi'' kararları benimsendi.

http://www.haber7.com/haber/20101103...-derse-zam.php

Tugay NAYKI 03-Kasım-2010 21:04

Emel hanım sanırım bu müjdeli bir haber olmasa gerek eğitim şurası'nın teklifi bu, bu teklifi hükümet kabul edecek mi işte sorun burada, bu tavsiye kararı taşıyor yani..

Güngör hocamın yorumu önemli tabiki burda.. :D

izobar 03-Kasım-2010 21:10

hocam önümüzde seçimler var neden olmasın?

sinem sayar 03-Kasım-2010 21:12

şakası bile güzel arkadaşlar bu haberin :D

cemre demir 03-Kasım-2010 21:16

Arkadaşlar burda sadece tartışmalardan bahsediyor net bir karar olduğunu düşünmüyorum ben.

Tugay NAYKI 03-Kasım-2010 21:20

Alıntı:

izobar Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 24050)
hocam önümüzde seçimler var neden olmasın?

Diğer meslek grupları içinde özel günlerinde ödeme yapmayı göze alamazlar diye düşünüyorum, keşke gerçek olsa.. :rolleyes:

Hakan TAŞ 03-Kasım-2010 21:36

Bu konuyla ilgili hükümete öneri götürecek olan bakanımız işi ciddiye almadan ilk espriyi yaparak gülüşmelere neden olmayı başarmış bile ;). 24 Kasım'da önceki yıllarda olduğu gibi sadece öğretmenlik mesleğinin kutsal olduğunu dile getirmekten başka öğretmenlere verecekleri bir şey olmayacaktır. Boş ümitlere kapılmayalım.

GUNBAN 03-Kasım-2010 21:43

Alıntı:

Tugay NAYKI Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 24049)
Emel hanım sanırım bu müjdeli bir haber olmasa gerek eğitim şurası'nın teklifi bu, bu teklifi hükümet kabul edecek mi işte sorun burada, bu tavsiye kararı taşıyor yani..

Güngör hocamın yorumu önemli tabiki burda.. :D

Bazılarımız için: Aç tavuk rüyasında kendini darı ambarında görürmüş.
Bazılarımız için ise:Geç hemşerim geç! Bu masalları çok dinledik.

Tugay NAYKI 03-Kasım-2010 21:45

Alıntı:

GUNBAN Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 24056)
Bazılarımız için: Aç tavuk rüyasında kendini darı ambarında görürmüş.
Bazılarımız için ise:Geç hemşerim geç! Bu masalları çok dinledik.

Tecrübe konuştu, noktayı koydu, olay bitti..

Bu kadar işte.. :redface:

Tugay NAYKI 03-Kasım-2010 21:46

Alıntı:

Hakan TAŞ Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 24055)
Bu konuyla ilgili hükümete öneri götürecek olan bakanımız işi ciddiye almadan ilk espriyi yaparak gülüşmelere neden olmayı başarmış bile ;). 24 Kasım'da önceki yıllarda olduğu gibi sadece öğretmenlik mesleğinin kutsal olduğunu dile getirmekten başka öğretmenlere verecekleri bir şey olmayacaktır. Boş ümitlere kapılmayalım.

Boş laflarla geçiştirilecektir mutlaka, hakan hocama katılıyorum..


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 06:49.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by BizimCografya.com® Copyright ©2008 - 2011, Baylas