Tekil Mesaj gösterimi
Alt 30-Ekim-2009, 23:38   #5 (permalink)
yusufili
Süper Moderatör

yusufili - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Ad- Soyad: YSF
Teşekkürleri: 470
271 mesajına 787 kere teşekkür edildi.

Bana da 21 Mart ve 23 Eylül tarihlerinde ünyanın her yerinde gece gündüz süresi eşittir.diye öğretilmişti.Fakat Güngör hocam sizin bu sorunuz üzerine eşit olmadığını şimdi ben de Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Astronomi Labaratuarı'nın internet sayfasından ( İl ve İlçelere Ait Güneş'in Doğuş ve Batış Saatleri ) baktığımda eşit olmadığını gördüm.
Bu sayfadan bir örnek vermek gerekirse;

ADANA için 21 Mart tarihinde güneşin doğuş saati 05.37,güneşin batış saati ise 17.56 olarak ifade edilmiş.

ADANA için 23 Eylül tarihinde güneşin doğuş saati 05.23,güneşin batış saati ise 17.38 olarak ifade edilmiş.

Buradan anlaşıldığına göre Adana'da 21 Mart tarihinde 12 saat 19 dakika gündüz,11 saat 41 dakika gece yaşanmaktadır.

Adana'da 23 Eylül tarihinde ise 12 saat 15 dakika gündüz,11 saat 45 dakika gece yaşanmaktadır.

Yukarıda linkten birkaç ile daha baktım. Baktığım illerde de bu tarihlerde gece-gündüz eşitliği yaşanmadığını gördüm.

Bu durumda bu konu ya bize yanlış öğretilmiş,ya bize öğretilen dönemlerde ki bilgiler yanlış hesaplanmış, ya da mantıklı bir açıklaması var.

“Suskunluğum asaletimdendir. Her lâfa verilecek bir cevabım var; lâkin, bir lâfa bakarım lâf mı diye, bir de söyleyene bakarım, adam mı diye…"

http://atlas.cooltext.com/rendered/cooltext436560670.gif

yusufili isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla