Tekil Mesaj gösterimi
Alt 14-Mart-2010, 23:09   #1 (permalink)
Tugay NAYKI
Bizim Coğrafya Yöneticisi

Ad- Soyad: Mustafa Yıldız
Teşekkürleri: 2.435
1.608 mesajına 9.665 kere teşekkür edildi.
Standart Erdemli'de Seracılık-1.. (FOTO)

Arkadaşlar bugün Erdemli'deydim, orda seraları inceleme fırsatım oldu, özellikle son yıllarda modern seracığılın gelişme gösterdiği; açılır kapanır, ısıtmalı, damlama sulamalı, havuzlu, gübreli, arılı seraların fotoğraflarını ve inceliklerini sizlerle paylaşmaya çalışacağım, burdan ilgisini esirgemeyen Ömer ve Hamit bey'e teşekkür ediyorum..

Yalnız üreticilerin ortak kanaati: ürettiklerini satamadıkları, tarımın bittiğini, maliyetlerin yükseldiğini ve bu işin bir kazanç kapısı olmaktan çıktığını, hatta bir seracımız ''bu seralarda illaki esrar mı yetiştirelim'' diye tepki göstermesi gerçekten çaresizliğin bir göstergesiydi..

1-Özellikle kentin genel görünümün seralardan ibaret olduğu ortada, genel bir görünüm..
Erdemli'de Seracılık-1.. (FOTO)

2-Seraların üstten görünümü, kubbeli modern seralar..

3-Seralar bir örtü gibi kaplamış kenti..

4-Bir domates serasının içinden bir görünüm..

5-Domatesin yakından görünüşü..

6-Sera sahibi Ömer abi ve beraber gittiğimiz Ömer abiden görünüm..

7-Kış aylarında dondan korumak amacıyla sera içindeki bir sobadan görünüm..

8-Sera içindeki domateslerin yakından görünümü..

9-Havaların ısınması nedeniyle yanlarından açılan bir seradan görünüm..

10-Seraların üstten görünümü..

11-Erdemli'deki genel görünüm sadece seralardan ibaret bugünlerde..

12-Modern bir seranın yandan görünümü..

13-Bir domates serasının içinden görünüm..

14-Domates fidelerinin çiçeklerinin tozlaşmasında kullanılan ve maalesef burasını üzülerek paylaşmak istiyorum İsrail tarafından 2 aylığına hayatta kalması için üretilen ve tozlaşmayı sağlayan genleriyle oynanmış tozlaşma olayını gerçekleştiren arılardan görünüm..

15-Yine bir domates serasının içinden ısıtma sisteminde kullanılan bir kömür sobasından görünüm.. Bu arada neden salatalık yetiştirilmedğini sorduğumda ilginç bir cevap aldım; salatalık yetiştiriciliğinin antalya seralarının güdümünde olduğunu Erdemli'de sadece domates serası yapabildiklerini söylediler..

16-Seracılık yaparak geçimini sağlayan Hamit bey ve oğlundan bir görünüm..

Nihat GENÇ

Cumhuriyet onurla yaşar! Cumhuriyet bağımsızlıktır, onurumuzdur, dirliğimizdir, bereketimizdir, Nasrettin Hoca'dır, Yunus Emre'dir, bütün bu değerleri çocuklarımıza anlatmaktır. Onur ve şeref kazınmış ve çıkartılmıştır bu topraklardan. Böyle cumhuriyet olacaksa hiç olmasın, yıkılır bir tanesi daha yapılır.

Nihat GENÇ
[/SIZE]
Tugay NAYKI isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Tugay NAYKI kullanıcısına teşekkür eden 8 üye:
bahriaskin (18-Mart-2010), erbaa (15-Mart-2010), Fatih GÜRIŞIK (15-Mart-2010), GUNBAN (14-Mart-2010), prekambrien (05-Mayıs-2010), SaBaH GüNeŞi (14-Mart-2010), SİMAY (05-Mayıs-2010), zumrut_ (15-Mart-2010)