Tekil Mesaj gösterimi
Alt 30-Ekim-2010, 23:11   #1 (permalink)
pardus
Süper Moderatör

pardus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Teşekkürleri: 183
77 mesajına 1.140 kere teşekkür edildi.
Standart 10.Sınıf Coğrafya Seçmeli ve Zorunlu Dersin Değerlendirmesi..

arkadaşlar 10.Sınıf seçmeli ve zorunlu derslerin değerlendirmesi konusunda e-okulda iki ders açılmış durumda aynı şey tarih dersi içinde geçeerli nasıl bir uygulama yapacağız ben şu ana kadar 4 saatlik dersmiş gibi tüm kazanımları verecek şekilde ders işliyorum siz neler yapıyorsunuz ve değerlendirmeyi nasıl yapacaksınız? e-okula göre 2+2 = 4 yazılı yapmamız gerekecek gibi fikirlerinizi bekliyorum..

GÜNGÖR ÇOBAN..

Mehmet Hocam; ben olabilecekleri yazıyorum.Bu doğrudur anlamı çıkmasın.
''Yanlış hesap Bağdat'dan döner demişler.'' Ama bizde yapılan yanlıştan dönüleceği yok gibi. Hatta yanlış üzerine yanlışlar yapılmaya devam edilecek gibi görünüyor.

Şöyleki:

4 yazılı yapıp bunun 2 tanesini zorunluya, iki tanesini seçmeliye yazmak , ayrı ayrı sözlü notu vermek gibi bir uygulama olamaz. Çünkü ikisinin de kazanımları aynı.Seçmeli ya da ortak dersin sorularını hangi kazanımlara göre soracaksın.Öğrencinin bu dersin birinden kalması hukuksal sorunlar çıkarır.
O zaman bu sene(bu sene için diyorum.) sorun olmaması için ne yapılması gerekir? SAÇMA'da olsa;(savunduğum anlaşılmasın.)

1- Alanlar kalktığı için 4 saatlik zorunlu ders konamayacağına göre;(çünkü alanlar gözetilerek alanlara göre ders saatleri ve kazanımlar belirlenmişti.)Seçmeli ya da zorunlu 2 saatlik dersin birinin kaldırılması gerekir.

2-Yok bu derslerin herhangi birini kaldıramayız deniyorsa; 2 saatlik seçmeli ve ortak derslerin kazanımları tekrar belirlenmelidir. Ya da 11 ve 12. sınıflarda olduğu gibi 2 ya da 4 saatlik ders seçtirmeli. Dersin adı da 2 saatlik ya da 4 saatlik Zorunlu Seçmeli coğrafya Dersi olmalı.

3-''Yok kardeşim, biz bu işi elimize yüzümüze bulaştırdık.İşin içinden çıkamıyoruz.'' '' SİZ BU SENE 4 SAATLİK TEK DERS GİBİ DERSLERİNİZİ İŞLEYİN. BU DERS SAATİNE BAĞLI OLARAK YÖNETMELİK GEREĞİ ENAZ 3 YAZILI, 1 SÖZLÜ YAPIN. ÖĞRENCİNİN ALDIĞI NOTLARI DA AYNISI OLMAK ŞARTI İLE HEM ZORUNLU DERSE, HEM DE SEÇMELİ DERSE YAZIN. SAKIN OLA ÖĞRENCİYİ BIRAKIP DA HUKUKSAL SIKINTILARA YOL AÇMAYIN.''
deyip, buna paralel bir yönetmelik çıkarırlarsa şaşmayalım.(Duyumlarım bu yöndedir.)Ki bu tip bir uygulama Türkiye Milli Eğitim sistemine KARA BİR LEKE olarak yazılacaktır.

Konu GUNBAN tarafından (01-Kasım-2010 Saat 21:54 ) değiştirilmiştir.
pardus isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
pardus kullanıcısına teşekkür eden 10 üye:
aydan yıldız (20-Eylül-2011), Ayşenur KILIÇ (19-Eylül-2011), çağlak (06-Kasım-2010), F.MELO (22-Eylül-2011), hacer barem (01-Kasım-2010), hasan kemal (02-Kasım-2010), izobar (05-Kasım-2010), klimatoloji (18-Eylül-2011), merve cangül (17-Eylül-2011), Tugay NAYKI (31-Ekim-2010)