Tekil Mesaj gösterimi
Alt 30-Eylül-2011, 19:46   #1 (permalink)
selimcan
Özel Üye

selimcan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Teşekkürleri: 531
122 mesajına 331 kere teşekkür edildi.
Standart MEB'den Yöneticilere 6 Maaş İkramiye Piyangosu..!

6 maaş ikramiye memuru isyan ettirdi
Milli Eğitim Bakanlığı'nda yöneticilere ikramiye piyangosu vurdu.

Bakanlığın teşkilat ve görevlerini düzenleyen yeni kanun hükmünde kararname ile yılda 6 maaşa kadar ikramiye imkanı getirildi. Maaşları düşük olan diğer bakanlık yöneticileri ‘biz de isteriz’ diye isyan etti. Maliye Bakanlığı bürokratları ise, düzenlemenin kendilerinden habersiz yapıldığını belirterek, “Madem yapılacaktı maaşı düşük olan her kurum için yapılsaydı” dediler.

Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, 14 Eylül tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yeni düzenlemeyle bakanlıkta üst düzey yöneticilere kadro karşılığı sözleşmeli çalışma imkanı getirildi. Buna göre müsteşar, müsteşar yardımcısı, genel müdür, talim ve terbiye kurulu başkan ve üyesi, rehberlik ve denetim başkanı, strateji geliştirme başkanı, bakanlık müşaviri, 1. Hukuk müşaviri, grup başkanı, basın ve halkla ilişkiler müşaviri, özel kalem müdürü, milli eğitim uzmanı, hukuk müşaviri ve milli eğitim uzman yardımcısı kadrolarına atananların, 657 sayılı yasa ve diğer kanunların sözleşmeli personel çalıştırılması hakkındaki hükümlerine bağlı olmaksızın sözleşmeli olarak çalıştırılabilecekleri hükme bağlandı.

4+2 İKRAMİYE
Sözleşmeli olarak çalıştırılacak bu yöneticilere hastalık ve yıllık izinler dâhil, Ocak, Nisan, Temmuz ve Ekim aylarında birer aylık sözleşme ücreti tutarında ikramiye ödenecek. Bunlardan üstün gayret ve çalışmaları sonucunda emsallerine göre başarılı çalışmalar yaptıkları tespit edilenlere, Bakanın onayı ile Haziran ve Aralık aylarında teşvik ikramiyesi verilebilecek. Bu uygulamanın usul ve esasları ile diğer personele yapılacak diğer ödemeler Bakanlar Kurulunca belirlenecek.

Sözleşmeli olarak çalıştırılacak bu yöneticilerin, 657 sayılı yasa ve diğer kanunların sözleşmeli çalıştırma hükümlerine bağlı olmaksızın çalışmaları; ikramiyelerinin gelir vergisine tabi olmaması anlamına geliyor. Örneğin Hazine çalışanları 18 maaş almakla birlikte tüm kazançları vergiye tabi oluyor. Ocak ayında yüzde 15’lik vergi diliminde bulunurken; Aralık ayında yüzde 25’lik dilime girebiliyor. Oysa Milli Eğitim yöneticilerinin bu düzenlemeyle ikramiyelerinin vergiye tabi tutulmadıkları dikkat çekiyor.

Finans haberlerinin doğru adresi - Mynet Finans Haber

selimcan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
selimcan kullanıcısına teşekkür eden 14 üye:
bahriaskin (01-Ekim-2011), Demet Ezgi (30-Eylül-2011), GUNBAN (30-Eylül-2011), hasan kemal (30-Eylül-2011), izobar (02-Ekim-2011), kahramanmaraşlı (30-Eylül-2011), MELİH KESKİN (01-Ekim-2011), ozan kıcı (30-Eylül-2011), sedadoğan (01-Ekim-2011), sezen kalmaz (30-Eylül-2011), trabzon61 (30-Eylül-2011), Tugay NAYKI (30-Eylül-2011), tutku aydın (30-Eylül-2011), zehra kalyon (01-Ekim-2011)