Tekil Mesaj gösterimi
Alt 15-Temmuz-2012, 21:43   #11 (permalink)
o.ardanuç
Özel Üye

Teşekkürleri: 197
38 mesajına 260 kere teşekkür edildi.
Standart Cevap: 2012 LYS 4 Sorularının Kazanımlara Göre Dağ

Güngör Öğretmenim,
Özlem yüklü merhaba ile başlayayım..

Eleştiriniz çok iyi oldu. Hem hataları hem de eleştirinin “sen ne anlarsın ulan” demeden de yapılabileceğini gösterdiniz..

Ama yine de hakkımı vermek lazım!!.. Arada birkaç tane doğru yakalamışım..

Eleştirilerinizden sonra yeniden baktım.

Benim bakış açım, “bu sorunun yanıtına hangi konularda değiniyorum / yanıt hangi sınıfın konularında olmalı..” şeklinde olmuştu.. Birden fazla kazanım yazmak da istememiştim.

5. soruda sizin önerdiğiniz kazanımı görmüştüm. Ben diğerini tercih ettim.
7. soru için ikisi de olabilir. Ama bir tanesi tercih edilecekse sizin önerdiğiniz daha uygun..
9. soruya benim bulduğum çok içime sinmemişti ama daha uygunu yok sanıyordum!! (Birkaç yıldır 10. sınıflara girmiyorum.. 10. sınıfta deniz ulaşımının olduğunu, diğerlerinin olmadığını sanıyordum!!) Bunda da haklısınız.
10. soruda birbiriyle ilişkili kazanımlar. Ders kitabında net yanıtı olan soru olduğu için su ekosistemini tercih ettim.
13. soruda da kararsız kaldım. Almanya örneğini yine ders kitabı ile örtüştürdüğüm için benin yazdığım kazanım olabilir gibi geldi..
14 ise tamamen dikkatsizlik etmişim.. Haklısınız.. C 11 5 olmalı..
16. soruya kazanım yazmayıp, coğrafi sorgulama diye geçecektim.. Son anda, seçeneklerin bazılarına belirttiğim kazanımda değindiğim için onu yazdım. Benim kazanımım Türkiye (C kazanımı) ile ilgili. Soru ise Dünya (Ç) .. Uygunsuzluğun farkındaydım. Sizin bu soru için önerdiğiniz kazanımlar da pek yeterli görünmedi..

Sonuç:
• 14. soruda haklısınız..
• 7 ve 9 sorularda sizin önerdikleriniz daha doğru olacaktır. Bu durum, hazırladığım çizelgeyi (soruların sınıf ve öğrenme alanına dağılımını) etkiliyor.
• Yeni bir çizelge hazırlamıyorum herkes kendi istediği(yorumladığı) değişiklik yapabilsin..
• Daha farklı, yeni eleştiriler de gelebilir ve çok da iyi olur..
• Şimdi şevkle diğer sınava bakacağım(Tabii ki daha dikkatli olmaya çalışacağım)..

Sevgiyle, sevdiklerinizle, hoşça kalın..
o.ardanuç isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
o.ardanuç kullanıcısına teşekkür edenler:
GUNBAN (15-Temmuz-2012)