Tekil Mesaj gösterimi
Alt 18-Ekim-2016, 01:16   #3 (permalink)
shadan
Özel Üye

shadan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Teşekkürleri: 34
43 mesajına 659 kere teşekkür edildi.
Standart Cevap: 2016-2017 ygs-lys coğrafya konuları

yusufili hocam artık LYS-3 ve LYS-4 konuları arasında çok az fark kaldığı için ben LYS konularını ayırmadan birleşik olarak verdim. Çalıştığım kurumda da ayırmadan anlatıyorum artık. Ancak Talim Terbiye Kurulu'nun ilan ettiği coğrafya öğretim programında 11 ve 12.sınıf kazanımlarında renkli yazılan kazanımlar LYS-4 konularıdır. diğerleri ise hem LYS-3 hem de LYS-4 konusudur.

Bu kazanımlara ait konular MEB kitaplarında da (11 ve 12.sınıf) ilgili sayfaların kenarları renkli şeritlerle gösterilerek belirtilmişti.(Bazıları hatalı belirtilmiş ama bir fikir veriyordu). Ayrıca MEB kitaplarının (11 ve 12.sınıf) içindekiler sayfalarında LYS-4 konuları renkli olarak yazılmıştı. Bende 2015 baskıları var ve dediğim gibi gösterilmiş.

LYS-4 kazanımları haftada 3 ya da 4 saat coğrafya gören ve 11 ve 12. sınıflarda kitapların tamamını işleyen sınıfları ilgilendirir. Bu kazanımlara aşağıdaki linkten ulaşılabilir. Ben bunları topluca linkin altında da verdim.

http://ttkb.meb.gov.tr/program2.aspx...islem=2&kno=59

Aşağıda LYS-4 olan kazanımları verdim.

11.SINIFTAKİ LYS-4 KONULARI
*A.11.3. Su ekosisteminin unsurlarını ve işleyişini analiz eder.
*B.11.3. Tarihsel süreçte şehirlerin nüfus ve fonksiyonel özelliklerindeki değişimleri küresel etkileri açısından yorumlar.
*B.11.4. Doğal unsurların üretim, dağıtım ve tüketim süreçleri üzerindeki etkisini analiz eder.
*B.11.5. Beşerî unsurların üretim, dağıtım ve tüketim süreçleri üzerindeki etkisini analiz eder.
*C.11.6. Tarım ve hayvancılığın Türkiye ekonomisindeki yerini değişim ve süreklilik açısından değerlendirir.
*C.11.8. Türkiye’nin madenlerini ve enerji kaynaklarını etkili kullanım açısından değerlendirir.
*Ç.11.5. Sanayileşmiş bir ülkeyi sanayileşme aşamaları açısından analiz ederek sanayileşme süreçlerini değerlendirir.
*D.11.3. Ülkeler arasında doğal kaynak kullanımındaki farklılığı çevresel sonuçlar açısından değerlendirir.
*D.11.4. Madenlerin ve enerji kaynaklarının üretim, dağıtım ve tüketiminin çevreye olumsuz etkilerini örneklendirir.
*D.11.10. Örnek incelemeler yoluyla teknolojik değişimleri çevresel sonuçları ve insana etkileri açısından analiz eder.
*D.11.11. İnsan faaliyetlerinin karbon, azot, oksijen ve su döngülerine olan etkilerini örneklendirir.

12.SINIFTAKİ LYS-4 KONULARI
*A.12.2. Coğrafi bir bakış açısıyla doğal ve beşerî süreçler arasındaki etkileşime kanıtlar gösterir.
*B.12.2. Örnek incelemeler yoluyla bir bölgedeki baskın ekonomik faaliyet türünün sosyal ve kültürel yaşama olan etkilerini tartışır.
*C.12.10. Türkiye’nin nüfus politikalarını ve gerekçelerini değerlendirir.
*C.12.13. Tarihsel süreçte Türkiye’nin jeopolitik konumunu değişim ve süreklilik açısından değerlendirir.
*Ç.12.1. Örnek analizler yoluyla ülkelerin gelişmişlik seviyelerini belirleyen faktörler hakkında çıkarımlarda bulunur.
*Ç.12.3. Ülkeleri doğal kaynak potansiyeli açısından
karşılaştırarak doğal kaynakların bölgesel ve küresel ilişkilerdeki etkisini sorgular.
*D.12.3. Çevre sorunlarının önlenmesine yönelik farklı ülkelerdeki uygulamaları tarihsel süreçte değerlendirir.
*D.12.8. Ortak doğal mirasın ekosistemdeki öneminden yola çıkarak doğal miraslara yönelik tehditleri sorgular.

İnşallah yardımcı olur. Selamlar...

Konu shadan tarafından (18-Ekim-2016 Saat 01:19 ) değiştirilmiştir.
shadan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
shadan kullanıcısına teşekkür edenler:
GUNBAN (10-Mart-2017)