Bizim Coğrafya - Hayat Coğrafya'da, Coğrafya Hayatımızda  
Ana Sayfa'ya Git Forum'a Git Arşiv
Go Back   Bizim Coğrafya - Hayat Coğrafya'da, Coğrafya Hayatımızda >

GENEL TOPİK

> BİLİM, TEKNİK VE TEKNOLOJİ

BİLİM, TEKNİK VE TEKNOLOJİ Bilim, Teknik ve Teknoloji hakında herşeyi burda bulabilirsiniz ve paylaşabilirsiniz.

Türkiye Eğitim Sistemi.. (MAKALE)

Türkiye Eğitim Sistemi.. (MAKALE) SİSTEM HAKKINDA AKADEMİK BİR MAKALE.. Prof.Dr. İbrahim ORTAS (çukurova üniversitesi)* İlköğretim ve ortaöğretim okulları yine açılıyor. 15 milyon öğrenci yaklaşık 600 bin öğretmenle öğretim yılına başlıyor. Nüfusumuz yaklaşık 72 ...
Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack (1) Seçenekler
Alt 05-Temmuz-2010, 03:20   1 links from elsewhere to this Post. Click to view. #1 (permalink)
zumrut_
Zümrüt Üye
 
zumrut_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 08-Haziran-2009
Ad- Soyad: zumrut
Bulunduğu yer: Yurt dışı
Mesajlar: 1.249
Teşekkürleri: 1.215
762 mesajına 2.493 kere teşekkür edildi.
Standart Türkiye Eğitim Sistemi.. (MAKALE)

SİSTEM HAKKINDA AKADEMİK BİR MAKALE..

Türkiye Eğitim Sistemi.. (MAKALE)

Prof.Dr. İbrahim ORTAS (çukurova üniversitesi)*

İlköğretim ve ortaöğretim okulları yine açılıyor. 15 milyon öğrenci yaklaşık 600 bin öğretmenle öğretim yılına başlıyor. Nüfusumuz yaklaşık 72 milyon ve öğrenci sayımız 18 Avrupa ülkesinin toplam nüfusundan daha fazla.

Nüfus oranıyla olanaklarımız ise biraz ters orantılı. Tek başına ikili öğretim bile fiziki altyapının yetersiz olduğunu gösteriyor. Donanımlar bazen eksik, bazen atıl. En ücra köşede bile göstermelik bir bilgisayar olmasına rağmen öğrencilerin yarısından fazlası bilgisayarı görmeden dersini aldığını belirtiyor.
Türkiye gibi nüfusunun önemli bir kısmı genç olan bir toplumun geleceği yakalaması için nitelikli eğitim çok önemli bulunuyor. İlköğretim içler açısı. Eğitim 8 yıla çıkarılmış olmasına rağmen halen istenilen düzeyde nitelik kazandırılamamıştır. SBS sınavı ve yaşananlar tam bir tradeji, her yıl 30-40 bin öğrenci sıfır alıyor.

Dünyada sayısı bilinmeyen türde bizde lise türü var. Ne işe yaradıkları ise meçhul. Meslek okulları hayata pratik iş yapacak ara eleman yetiştirmesi gerekirken tamamen üniversite sınavına girmeye yönelmiştir. Eğitimin amacı olan yaşama sevinci kazandırmak, düşünme yöntemi ve etrafta olup biteni analiz etme yeteneğinin kazandırılması için ders çeşitliliği yerine varsa yoksa üniversiteye hazırlanmak her şey olmuştur. Resim, müzik, el işi, beden eğitimi dersleri kâğıt üstünde ders, ancak sınavda soru gelmediği için öğrenci için angarya olarak kabul edilmektedir.

Eğitim sistemimizde öğretmen yetersizliğin oranla geçici öğretmenlik gibi artık hiçbir ülkede olmayan bir yapı ile eğitimin gerçekleştiği belki de tek ülke Türkiye. Bir tarafta on binlerce öğretmen adayı üniversiteli işsiz gezerken, yalnızca İstanbul'un öğretmen ihtiyacının 30 bin kişi olduğu, 100 bin ana okulu öğretmenine ihtiyaç duyulduğu bir tezat yaşanmaktadır.
Genel eğitim durumumuza baktığımızda, neden üniversiteye istenilen nitelikte öğrenci gelmiyor sorusunun cevabı kendiliğinden ortaya çıkmaktadır. Üniversite öğretim üyeleri olarak ilk ve ortaöğretim bizi çok ilgilendiriyor, çünkü lise eğitimini iyi bir şekilde tamamlamadan üniversiteye gelen öğrenciler gerçekten ciddi bir sorun haline geldi. Yıldan yıla daha zayıf öğrencilerin üniversiteye gelmesi ile derslerin işleyişi ve kalitesinin de düştüğünü söylemek zorundayız.

Diğer yandan üniversitelerin de çözüm olmadığını anlayan on binlerde öğrenci bu yıl bazı lisans programlarını tercih etmedi.

Eğitim Kalitesi Yetersiz

Eğitim kalitesinin yetersizliği artık en yetkili ağızlar tarafından konuşuluyor. Milyonlarca okuduğunu anlamayan, yabancı dil becerisi kazanmamış, kültürel yapısı zenginleşemeyen, matematik bilmediği için soyut düşüncenin gelişmediği, analiz sentez yapma düzeyi düşük olan, bütünsel düşünme yeteneği gelişmeyen öğrenci kitlesi ile karşı karşıyayız. Cumhuriyetin ilk yılarında çizilen eğitim hedefi maalesef son yıllarda sulandırılmış, eğitim birliği yerine sayısı belirsiz ihtiyaç dışı öğrenci alan lise türleri oluşmuştur. Bölgelerarası dengesiz altyapı ve nitelikli öğretmen dengesizliği eğitimi içinden çıkılamaz duruma getirmiştir. İlk ve ortaöğretim okullarında eğitim parası olanın iyi imkân bulduğu konumlar haline gelmiştir. Ailelerin gelir durumlarına göre özel ilk ve ortaöğretim kurumlarına yöneldikleri görülmüştür. Fen ve Anadolu Liseleri dışındaki devlet okulları ve liseleri artık neredeyse üniversiteye çok sınırlı sayıda öğrenci kazandırabilmektedirler.

Başarı Düzeyimiz Çok Düşük


Bilimcimin yetiği son 30 yıldır sürekli her yetkili eğitimin arzulanan yerde olmadığını ve önemini vurgular. Ancak her yıl yaşanan OKS, SBS ve ÖSS sınav sonuçları her yıl rakamları itibarı ile bir önceki yılı aratmaktadır. 2009 yılı ÖSS sınav sonuçları 30 bin kişinin puanı hesaplanmayacak kadar düşük olduğu ve 700 bin kişinin hiç bir fen sorusuna cevap vermediği açıklandı. ÖSS sınav sonuçları küçük bir grubun çok iyi puan alırken geniş bir yığının (yüz binlerce) üniversiteyi okuyamayacak düzeyde olduğunu gösteriyor.
SBS sınav sonuçları da ülkemizin bölgeler arası gelir dağılımı ve eğitim farklılığını ortaya koymaktadır. PISA 2003 ve 2006 yılı sonuçlarına göre türkiye matematik, fen ve okuma becerileri yönünden OECD ülkeleri arasında en son sırada 57 ülke içinde sırasıyla 45, 47 ve 39 sıralarda bulunuyor. PISA sonuçları ile ÖSS sınav sonuçları arasındaki ilişkinin gerçek eğitim düzeyimizi ortaya koyması bakımından çok dikkat çekici. Ayrıca diğer uluslararası değerlendirme testlerinde ülkemizden katılan öğrencilerin okuma becerilerini başaramadığı ve fen ve matematikte döküldüğünü gösteriyor. Uluslararası DÜZEYDE "ÖRGÜN EĞİTİMDE ÖLÇME VE DEĞERLENDRİME" çalışmaları yürüten CITO şirketinin yaptığı araştırmaya göre Türkiye'de ilkokul birinci sınıfta okuyan öğrencilerine %59'u dinlediğini anlamıyor, İkinci sınıf öğrencilerinin ise halen %24'ü dinlediğini anlamıyor, %31' ise okuduğunu anlamıyor. Ayrıca öğrencilerin % 46'sı matematikten başarısız. Aynı kuruluşun araştırmasına göre devlet okulları ile özel okullar arasında da.

Eğitim Sitemimiz Ezberci

Ne yazık ki gerekli önlemler de alınmıyor. Yapılan kamuoyu yoklamaları toplumun eğitim sistemini ezberci gördüğü, Milli Eğitim okullarının istenilen ölçüde eğitim vermediği, bunun yerine özel okullara imkânlar ölçüsünde öğrencilerini kaydettirmek istedikleri görülmektedir. Özel okullar da, sınav başarısına odaklanmış bulunmakta, öğrenciyi yeterince geliştirememektedir. Öğrencilerinde büyük çoğunluğu da zaten eğitimi ezberci buluyor. Bunun sonucu doğal olarak ulusal ve uluslararası sınav sonuçlarına yansımaktadır.

Öğretmenlerin Eğitimi ve Motivasyonu Çok Düşük

Maaşların düşüklüğü ve yaşam koşullarının olumsuzlukları öğretmenin isteklerini düşürmüştür. Öğretmen niteliği ve özlük hakları yönünden sorunlu ve eğitmenlerimizin başta geçim sıkıntısı ile başlayan kitap ve gazete okuma sorunu ciddi bir sorun. Öğretmenlerin %30'a varan oranda ek veya ikinci iş yapması nedeniyle öğretmenin kendisini geliştirmesini olanak vermemektedir.
Son yıllarda öğretmenlerin maaşlarının iyileştirilmesi ve daha çok iş bulması nedeniyle dört yıllık eğitim fakültelerine olan ilgi artmış ve ÖSS sınav sonuçlarına göre daha başarılı öğrenciler öğretmen olmayı tercih etmiştir. Mezun olan öğretmen adaylarının yeniden KPSS değerlendirmesinden geçmesinden dolayı son yıllarda göreve atanan öğretmenlerin altyapısı iyi ancak Milli Eğitimdeki yöneticilerin ne yazık ki pedagojik bilgisi öğretmenlerden daha iyi olmadığı eleştirisi yapılmaktadır. Bu durumun göz ardı edilememesi gerekir. Gerçi alt üst, liyakat sorunu Türkiye'nin genel sorunu durumunda. Öğretmen eğitiminin yeniden ele alınması ve gerekirse geçmişte olduğu gibi bağımsız kurumlar olarak bir meslek okulu olarak öğretmen okullarının yeniden açılması sağlanmalıdır.

Öğrencilerin Genel Kültür Düzeyi Çok Düşük

Çocukların hiçbir alanda dünya görüşü gelişmiyor eleştirisi sık sık yapılmaktadır. Çok haklı olarak sınav sonuçlarının ötesinde üniversiteye gelen öğrencilerin genel kültür düzeyinin düşüklüğü sıkça hocalar tarafından eleştiri konusu edilmektedir. Yabancı dil bilgisi eksikliği yanında yazı ve anlatım bozukluğu sık yaşanmaktadır. Yoğun ders yükü, sınav kaygısı ve dershanecilik öğrencilerin tüm zamanını aldığı için öğrencinin sanat, estetik ve kendini geliştirecek zamanının olmadığı biliniyor. Lise mezunu en az 18 yaşındaki bir öğrencinin en azında ülkesinin tarihi geçmişini ve coğrafyasını bilebilmeli. Bir yabancı dil kavramış olmalı. En azından kendinsin geleceği ile ilgili yol haritasını çizebilecek düzeyde olmalı. Her hangi bir konuyu medeni ölçüler içinde tartışabilir düzeyde bilgi sahibi olarak yaşam yolculuğuna yön verebilmelidir.

Finlandiya Neden Başarılı

Temmuz 2009 tarihinde bilimsel bir kongre için ziyaret ettiğim Finlandiya'da eğitim öğretim ve üniversite sistemi ile ülkemizin eğitim sistemini karşılaştırınca, aradaki farkın derinliği konusundaki duygularımı paylaşmayı gerekli gördüm.

Bilindiği gibi Finlandiya ilk ve ortaöğretimde halen dünyada en iyi eğitimi veren ülke olarak bütün değerlendirmelerde ilk sırada görülüyor. PISA ve diğer uluslararası değerlendirme sınavlarında ilk sırada yer alıyor.

Ülkemizde halen dersliklerin bile yetersiz olduğu, çoğunlukla ikili öğretimin yapıldığı sınıfların kalabalık olduğu ilköğretimde ortalama olarak kentlerde bir sınıfta 40 öğrenci, kırsalda 25 öğrenci ders görüyor. Öğretmen başına 27-30 öğrencinin (bazı yerlerde 50'ye kadar çıkabilmektedir) eğitim gördüğü Türkiye'ye karşın Finlandiya'da 15-20 öğrencili sınıflarda eğitim görmektedir. Ülkemizde kırsal kesimde halen ilkel düzeyde kalma birleştirilmiş sınıfların (%5-6) var olduğu, şehirlerde ise ikili öğretimin yüzde 50-55 düzeyinde olduğu belirtiliyor.

Öğrencilerin beslenmesi için yemekler okul tarafından sağlanmaktadır. Finlandiya'da özel okul neredeyse yok denecek derecede azdır. Dershane yok. Ders derste öğreniliyor. Çocukların el ve zihin becerilerinin geliştirilmesine büyük önem veriliyor.

Finlandiya'nın eğitime ayırdığı kaynak bütçenin en büyük kaynağını oluşturuyor. Ülkemizin GSYİH dan eğitime ayrılan pay ile 25 Avrupa ülkesinin ayırdığı pay arasında önemli farklılıklar bulunuyor.
Türkiye'nin sorunları ve olanakları ile Finlandiya'nınki aynı değil. Ancak Finlandiya'nın insana yatırım yapan sisteminin yakından incelenmesinde yarar vardır.

Eğitimde Nitelik ve Eşit Fırsat Sağlanmalı

Ülkemiz artık bugünkü Milli Eğitim politikası ile gençliğini hayata hazırlama ve üniversiteye nitelikli öğrenci ve insan yetiştirmekten yetersiz kaldığı her yıl yapılan sınavlar ile sabittir. Bu sorun, bir günlük bir tek iktidarın sorunundan çok uzun süredir uygulanan ve bir türlü anlaşılamayan yapının sonucudur. Bunu da iyi sorgulamak zorundayız.

-Eğitim ülkenin birinci gündemi olmalı ve GSYİM dan ayrılan pay AB standartlarına getirilmeli.
-Milli Eğitim ve Bilim Şurası toplanmalı ve eğitim ve bilim politikası önyargı ve ideolojik etkilerden arî olarak yeniden hazırlanmalı. Her şeyden önce eğitimin kamu eli ile yönetilmesine özen gösterilmeli.
-Özel ilk ve ortaöğretim okulları çık sınırlı düzeyde özel eğitim gerektiren birkaç okul dışında kamu okulları olarak işlev görmelidir.

-Dershaneler kapatılmalı, Öğretmenler kamu okullarına yeniden geçişi sağlamalı. Öğretmenlerin dershanelerde aldığı para kadarını hatta daha fazlasını kamu okullarında alabilmeli.

-Öğretmenlerin özlük hakları yeniden düzenlenerek insanca yaşam düzeyine getirilmelidir.

-Bölgeler arası eğitim farklılığı eğitim alt yapısı ve öğretmen yönünden dengelenmeli. Herkese eşit eğitim fırsatı yaratılacak ortam sağlanmalıdır.

-İdareciler liyakate dayalı olarak belirlenmeli, tarafgirlikten çok bilgi, deneyim ve girişimcilik önceliği dikkate alınarak yöneticiler belirlenmelidir.

-Öğretmene okulları yeniden açılmalıdır.

-SBS sınavı her yıl değil son sınıfta yapılmalı. Ortaöğretim başarı durumu öğrencinin yetenek ve becerilerine göre belirlenmeli ve öğrencinin yönlendirilmesi zaman içinde tedricen yapılmalıdır.

-Lise eğitimi yeniden düzenlenmeli ve üniversiteye öğrenci yetiştirecek şekilde formatlanmalıdır. Lise bitirme ve olgunluk sınavları yapılarak kişilerin hayata hazırlığı da dikkate alınmalıdır.

-Felsefe, mantık, sosyoloji ve kompozisyon dersleri yeniden müfredata alınmalı ve üniversiteye öğrenci hazırlamak yerine hayata hazırlanma ve iyi bilgi sahibi, estetik değerleri olan, hayattan zevk alan ve hayata anlam katacak aydın nitelikli insan yetiştirilmelidir.

-Meslek liseleri ve çıraklık okulları öncelikli konuma getirilmeli ve ülkenin ihtiyacı olan ara eleman ihtiyacı lise düzeyinde sağlanmalıdır.

Türkiye'nin bu eğitim yapısı ile arzuladığı gelişmişliği yakalayamayacağı aşikârdır. Kafa ve paradigma değişimine ihtiyaç aciliyet arz etmektedir. Herkese nitelikli eğitim konusu, ülkenin geleceği konusudur.Konu Tugay NAYKI tarafından (05-Temmuz-2010 Saat 17:18 ) değiştirilmiştir.
zumrut_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
zumrut_ kullanıcısına teşekkür eden 22 üye:
aslı tanyeli (09-Temmuz-2010), Ayşe Sarı (16-Temmuz-2014), bahriaskin (05-Temmuz-2010), başak saygı (11-Temmuz-2014), Cahit ERAYDIN (05-Temmuz-2010), coğrafyacı35 (08-Temmuz-2014), çağla gül (31-Ağustos-2012), eylül geçol (06-Temmuz-2012), Fatih GÜRIŞIK (08-Temmuz-2010), GOBİ (14-Temmuz-2014), GUNBAN (05-Temmuz-2010), Hüseyin Kayra Biçercioğlu (11-Temmuz-2014), ipek33 (06-Temmuz-2014), sensizlik bir ok gibi yar (08-Temmuz-2014), Siirt Köy Hizmetleri Spor (10-Temmuz-2014), SİMAY (05-Temmuz-2010), T.C. (09-Temmuz-2014), tokmaklıspor (08-Temmuz-2013), Tugay NAYKI (05-Temmuz-2010), yasemin k. (06-Temmuz-2013), zehra kalyon (08-Temmuz-2013), Şerife Sultan (24-Temmuz-2014)

Alt 05-Temmuz-2010, 17:20   #2 (permalink)
Tugay NAYKI
Bizim Coğrafya Yöneticisi
 
Üyelik tarihi: 04-Haziran-2009
Ad- Soyad: Mustafa Yıldız
Mesajlar: 4.878
Teşekkürleri: 2.435
1.608 mesajına 9.665 kere teşekkür edildi.
Standart

Zümrüt hanım teşekkürler güzel bir makale ama bu tür makaleleri ülkeyi yönetenler yada meb neden dikkate almaz bir türlü anlayamıyorum..
__________________
''Bu topraklar bomboş arsalar değildir, adı Vatandır. Vatan; Dünyada, parası, fiyatı, karşılığı, borsası, piyasası olmayan tek şeyin adıdır.''

Nihat GENÇ


Cumhuriyet onurla yaşar! Cumhuriyet bağımsızlıktır, onurumuzdur, dirliğimizdir, bereketimizdir, Nasrettin Hoca'dır, Yunus Emre'dir, bütün bu değerleri çocuklarımıza anlatmaktır. Onur ve şeref kazınmış ve çıkartılmıştır bu topraklardan. Böyle cumhuriyet olacaksa hiç olmasın, yıkılır bir tanesi daha yapılır.

Nihat GENÇ
[/SIZE]
Tugay NAYKI isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 08-Temmuz-2010, 21:21   #3 (permalink)
Fatih GÜRIŞIK
Özel Üye
 
Fatih GÜRIŞIK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 04-Haziran-2009
Bulunduğu yer: Kayseri
Yaş: 42
Mesajlar: 983
Teşekkürleri: 856
476 mesajına 1.541 kere teşekkür edildi.
Standart

Zümrüt Hanım,çok teşekkürler.Eğitim bana göre hayatın en önemli kelimesi.Öğretmen olduğumdan mıdır bilmiyorum ama iyi eğitimim geleceğe ve geçmişe sahip çıkan bireyler ortaya çıkaracağını ve ülkeyi çağdaş uygarlıklar düzeyi üstüne çıkaracağına inanıyorum.
Fatih GÜRIŞIK isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla

Alt 09-Temmuz-2010, 00:37   #4 (permalink)
aslı tanyeli
Deneyimli Üye
 
aslı tanyeli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 30-Mayıs-2010
Yaş: 38
Mesajlar: 194
Teşekkürleri: 211
32 mesajına 39 kere teşekkür edildi.
Standart

yıllardır kanayan yara
aslı tanyeli isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 09-Temmuz-2010, 02:26   #5 (permalink)
SİMAY
Uzman Üye
 
Üyelik tarihi: 03-Mayıs-2010
Yaş: 34
Mesajlar: 278
Teşekkürleri: 218
165 mesajına 474 kere teşekkür edildi.
Standart

sevdiğim bir hocamın sözü vardı
sömürgeleştirilmiş beyinler ne kendine ne de kendi toplumuna bir fayda sağlayabilir
SİMAY isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla

Alt 06-Temmuz-2012, 18:28   #6 (permalink)
eylül geçol
Deneyimli Üye
 
eylül geçol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 12-Eylül-2010
Yaş: 39
Mesajlar: 224
Teşekkürleri: 224
13 mesajına 16 kere teşekkür edildi.
Standart Cevap: Türkiye Eğitim Sistemi.. (MAKALE)

Hangi eğitim sistemi? Olmayan eğitim sistemi mi?
eylül geçol isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 31-Ağustos-2012, 21:02   #7 (permalink)
çağla gül
Deneyimli Üye
 
çağla gül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 14-Haziran-2010
Ad- Soyad: Çağla GÜL
Yaş: 46
Mesajlar: 230
Teşekkürleri: 242
28 mesajına 36 kere teşekkür edildi.
Standart Cevap: Türkiye Eğitim Sistemi.. (MAKALE)

Gayri ciddi, plansız, proğramsız, siyasi bir eğitim sistemi anlayıışımız var maalesef!
çağla gül isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla

Alt 06-Temmuz-2013, 14:37   #8 (permalink)
yasemin k.
Deneyimli Üye
 
yasemin k. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 09-Eylül-2010
Yaş: 44
Mesajlar: 155
Teşekkürleri: 157
9 mesajına 9 kere teşekkür edildi.
Standart Cevap: Türkiye Eğitim Sistemi.. (MAKALE)

Paylaşım için teşekkürler hocam.
yasemin k. isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Alt 08-Temmuz-2013, 17:03   #9 (permalink)
zehra kalyon
Deneyimli Üye
 
zehra kalyon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 01-Ağustos-2011
Yaş: 36
Mesajlar: 165
Teşekkürleri: 180
12 mesajına 13 kere teşekkür edildi.
Standart Cevap: Türkiye Eğitim Sistemi.. (MAKALE)

teşekkürler hocam.
zehra kalyon isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla

Alt 06-Temmuz-2014, 19:02   #10 (permalink)
ipek33
Özel Üye
 
ipek33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 22-Aralık-2010
Yaş: 53
Mesajlar: 168
Teşekkürleri: 172
21 mesajına 209 kere teşekkür edildi.
Standart Cevap: Türkiye Eğitim Sistemi.. (MAKALE)

Eskiden idare eder şekilde de olsa bir eğitim sistemimiz vardı. şimdi ''eğitim sistemi'' ndan bahsedebilecek var mı aramızda?
Anadolu öğretmen liseleri imam hatip oluyor. Kimsenin sesi çıkmıyor yine. Ilahi adalete havale ediyorum emeği geçenleri.
ipek33 isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Etiketler
akademik, bir, eğitim, hakkındaki, makale, sistem, sistemi, türkiye


LinkBacks (?)
LinkBack to this Thread: https://www.bizimcografya.com/bilim-teknik-ve-teknoloji/5551-turkiye-egitim-sistemi-makale.html
Konuyu Başlatan For Type Tarih Hits
Untitled document This thread Refback 18-Eylül-2012 20:34 3

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkTüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 16:27.


Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by BizimCografya.com® Copyright ©2008 - 2011, Baylas
Bu Forumda üyeler kendi düşüncelerini yazabilir bu yüzden yazılan içeriklerden BizimCoğrafya.com Sorumlu tutulamaz. Yinede Yasalarca yasaklanmış içerikleri yada telif hakkı olabilecek içerikleri şikayet etmek için info@bizimcografya.com adresine mail atabilirsiniz, en kısa sürede dönüş yapılacaktır...

Baylas | Coğrafya | Sınav | Mynaq