Bizim Coğrafya - Hayat Coğrafya'da, Coğrafya Hayatımızda  
Ana Sayfa'ya Git Forum'a Git Arşiv
Go Back   Bizim Coğrafya - Hayat Coğrafya'da, Coğrafya Hayatımızda >

COĞRAFYA EĞİTİMİ

> COĞRAFYA ÖĞRETİMİ

COĞRAFYA ÖĞRETİMİ Coğrafya öğretimi ile ilgili öneri ve eleştrileriniz için.

Seçmeli Coğrafya Dersi.. (ÖNEMLİDİR - RESMİ AĞIZDAN YAPILAN EN SON UYARILAR)

gunban Nickli Üyeden Alıntı İyi akşamlar Arkadaşlar. Umarım artık çelişkiler giderilir. SEVİL SARI SEÇMELİ COĞRAFYA DERSLERİ • SEÇMELİ COĞRAFYA (1-3) : SOSYAL BİLİMLER LİSESİ, LİSELERİN SOSYAL ALANLARI VE TÜRKÇE – MATEMATİK ALANLARI HARİÇ ...
Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack (1) Seçenekler
Alt 03-Ekim-2009, 22:16   #111 (permalink)
Tugay NAYKI
Bizim Coğrafya Yöneticisi
 
Üyelik tarihi: 04-Haziran-2009
Ad- Soyad: Mustafa Yıldız
Mesajlar: 4.878
Teşekkürleri: 2.435
1.608 mesajına 9.664 kere teşekkür edildi.
Standart

gunban Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
İyi akşamlar Arkadaşlar. Umarım artık çelişkiler giderilir.
SEVİL SARISEÇMELİ COĞRAFYA DERSLERİ

SEÇMELİ COĞRAFYA (1-3) : SOSYAL BİLİMLER LİSESİ, LİSELERİN SOSYAL ALANLARI VE TÜRKÇE – MATEMATİK ALANLARI HARİÇ ORTAK DERSLER VE ALAN DERSLERİ DIŞINDA KALAN COĞRAFYA DERSLERİ SEÇMELİ DERS OLARAK OKUTULUR.


LİSELERDE VE ALANLARINDA COĞRAFYA DERSİNİN SEÇMELİ DERS OLARAK UYGULANABİLECEĞİ SINIFLAR
Fen lisesi : 10. sınıf 11. sınıf ve 12. sınıflarında,

Liselerin Fen Bilimleri alanı : 11.sınıf ve 12. sınıflarında,

Meslek Liseleri ve Anadolu Meslek lisesi : 11.sınıf ve 12. sınıf larında,

Anadolu Öğretmen lisesi Fen alanı : 11. sınıf ve 12. sınıflarında,

Liselerin Yabancı Dil Alanı : 11. sınıf ve 12. sınıflarında,

İmam Hatip lisesi : 10. sınf, 11. sınıf ve 12. sınıflarında,

Yabancı Uyruklu Öğr. İçin İmam Hat. Lisesi : 10. 11. ve 12 sınıflarında,
NOT:
Her sınıf için kendine ait olan Coğrafya ders programı uygulanır. 9. sınıfta 9. sınıf Coğrafya ders programı, 10. sınıfta 10. sınıf Coğrafya ders programı, 11. sınıfta 11. sınıf Coğrafya ders programı ve 12. sınıfta da 12. sınıf Coğrafya ders programı uygulanır .
Bunun aksi olduğu durumlarda ise; 11. sınıfta Coğrafya dersi seçilmeyip 12. sınıfta Coğrafya dersi seçilmişse Bu durumda 12. sınıfta 11. sınıf coğrafya programını uygulamak mantıklı olur.
Liselerin Sosyal Bilimler Alanlarında: Coğrafya dersleri seçmeli olarak okutulamaz.
( 9.10.11. ve 12. sınıf coğrafya ders programları kesinlikle seçilemez). Coğrafya dersleri bu alanda Ortak ve Alan dersleri olarak okutulmaktadır. Bu nedenle seçmeli dersler, Coğrafya dışındaki derslerden seçilir.

Liselerin Türkçe Matematik Alanlarında: Coğrafya dersi seçmeli ders olarak okutulamaz. ( Bu alanda 9.10.11. ve 12. sınıf coğrafya ders programları kesinlikle
seçilemez.) Coğrafya dersleri bu alanda Ortak ve Alan dersleri olarak okutulduğundan seçmeli dersler, Coğrafya dışındaki derslerden seçilir.

Sosyal Bilimler Liselerinde Coğrafya dersleri seçmeli ders olarak okutulamaz.
( 9.10.11. ve 12. sınıf coğrafya ders programları kesinlikle seçilemez). 9.10.11. ve 12. sınıflarda Coğrafya dersleri ortak dersler ve alan dersleri arasında zorunlu olarak okutulduğundan bu alanda Seçmeli Dersler Coğrafya dersleri dışındaki diğer derslerden seçilir.

•Fen Liselerinin: 10.11.12. sınıflarında Coğrafya dersleri seçmeli ders olarak okutulur. 10.11.ve 12. sınıflardan herhangi birinde ortak dersler arasında zorunlu olarak uygulanan 9. sınıf Coğrafya programı kesinlikle seçmeli ders olarak uygulanamaz.

•Liselerin Fen Bilimleri Alanında: Coğrafya dersi 11. ve 12. sınıflarında seçmeli olarak okutulur. 9. ve 10 sınıfta Coğrafya dersleri ortak dersler arasında zorunlu olarak uygulanmaktadır. Bu nedenle 11. ve 12. sınıflarda 9. ve 10. sınıf Coğrafya Programını kesinlikle uygulanamaz.

• Sağlık Meslek Liselerinde : 11. ve12. sınıflarında Coğrafya dersleri seçmeli ders olarak uygulanabilir. Sözü edilen bu sınıflarda, kesinlikle 9 ve 10. sınıf Coğrafya ders programı seçmeli ders olarak uygulanamaz.

• Anadolu Öğretmen Liselerinin Yabancı Dil Alanı ve Fen Bilimleri Alanı: 11. ve 12. sınıflarında Coğrafya dersi seçmeli olarak uygulabilir. Sözü edilen bu alanlarda , kesinlikle 9. ve 10. sınıf Coğrafya ders programı seçmeli ders olarak uygulanamaz.

•Hazırlık sınıfı bulunan Anadolu Liselerinin Yabancı Dil Alanı : : 11.ve 12. sınıflarında Coğrafya dersleri seçmeli ders olarak uygulanabilir. Kesinlikle sözü edilen bu sınıflarda, 9. ve 10. sınıf Coğrafya ders programları seçmeli ders olarak uygulanamaz.

Meslek liselerinde : 11.ve 12. sınıflarında Coğrafya dersleri seçmeli ders olarak uygulanabilir. Kesinlikle sözü edilen bu sınıflarda, 9. ve 10. sınıf Coğrafya ders programları seçmeli ders olarak uygulanamaz.

Not:
1. Liselerin her hangi bir alanında ortak dersler ve alan dersleri arasında okutulan Coğrafya dersleri aynı alanlarda kesinlikle seçmeli ders olarak seçilemez.

2. 11. ve 12. sınıflarda seçmeli Coğrafya dersi alınmışsa bu sınıflarda kesinlikle alan dersleri ve ortak dersler arasında zorunlu olarak okutulan 9. sınıf ve 10. sınıf Coğrafya Ders Programları uygulatılamaz.

3. Seçmeli dersler için Coğrafya öğretmenlerinin yeni bir program yapma durumu söz konusu olamaz. 9. 10. 11. ve 12. sınıflar için Talim ve Terbiye Kurulu’nun 14.07. 2005 tarih ve 198 Sayılı Kararı ile Coğrafya Öğretim programı aşamalı olarak uygulamaya konulmuştur. 2008 yılından itibaren Bir önceki Coğrafya Öğretim Programı yürürlükten kalkmıştır. Bu nedenle Bu programdan başka program uygulanamaz.

4. 1 veya 2 saatlik Seçmeli Coğrafya Dersleri için Coğrafya Öğretim Programının 72. sayfasındaki öğrenme alanlarına ait kazanımlardan oluşan programlardan yararlanılır. 3 veya 4 saatlik (İmam Hatip gibi bazı liseler 4 saatlik seçmeli Coğrafya programı uygulamaktadır) seçmeli Coğrafya Dersleri için 11. ve 12. sınıf Coğrafya Ders Programları uygulanır.

Sevil SARI
TTKB Krl. Uzm.


NOT: DOSYAYI TABLO ŞEKLİNDE AŞAĞIDAKİ LİNKTEN İNDİREBİLİRSİNİZ.
4shared.com - belge paylaşımı - indir SEÇMELİ DERSLER.doc
Güngör hocam seçmeli dersler konusunda katkılarınız için teşekkürler..
__________________
''Bu topraklar bomboş arsalar değildir, adı Vatandır. Vatan; Dünyada, parası, fiyatı, karşılığı, borsası, piyasası olmayan tek şeyin adıdır.''

Nihat GENÇ


Cumhuriyet onurla yaşar! Cumhuriyet bağımsızlıktır, onurumuzdur, dirliğimizdir, bereketimizdir, Nasrettin Hoca'dır, Yunus Emre'dir, bütün bu değerleri çocuklarımıza anlatmaktır. Onur ve şeref kazınmış ve çıkartılmıştır bu topraklardan. Böyle cumhuriyet olacaksa hiç olmasın, yıkılır bir tanesi daha yapılır.

Nihat GENÇ
[/SIZE]
Tugay NAYKI isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Tugay NAYKI kullanıcısına teşekkür edenler:
Ayşenur KILIÇ (23-Ağustos-2010)

Alt 03-Ekim-2009, 22:25   #112 (permalink)
CografyaBiL
Yeni Üye
 
Üyelik tarihi: 12-Haziran-2009
Mesajlar: 1
Teşekkürleri: 0
1 mesajına 1 kere teşekkür edildi.
Standart

Maalesef aynı yanlış bizde de yapıldı.Okul Zümre Başkanı olarak yaptığım toplantıda Gerekçeleri ile anlatmaya çalıştım.Seçmeli coğrafya derslerinin sadece ve SADECE 11. ve 12. Fen ve DİL şubelerinde okutulabileceğini açıkladım.Aynı dersin hem ZORUNLU hem de Seçmeli ders olarak okutalamayacağını söylememe rağmen okul idaresi 11.09.2009 tarihli genelge uyarınca seçti.(kendi adıma ŞERH koydum).İşin tuhafı 11. ve 12. TM'lerde ALAN (2 saatlik)dersleri ile aynı kazanımlar belirlendi. İNŞ.E-OKUL'da seçmeli Coğrafya dersi atanabilir veya not girişi yapılabilir

Konu CografyaBiL tarafından (03-Ekim-2009 Saat 22:51 ) değiştirilmiştir.
CografyaBiL isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
CografyaBiL kullanıcısına teşekkür edenler:
Ayşenur KILIÇ (23-Ağustos-2010)
Alt 04-Ekim-2009, 00:38   #113 (permalink)
yusufili
Süper Moderatör
 
yusufili - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 05-Haziran-2009
Ad- Soyad: YSF
Mesajlar: 637
Teşekkürleri: 470
271 mesajına 787 kere teşekkür edildi.
Standart

Cahit ERAYDIN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Bu açıklamanın resmi yolla okullarada gönderilmesi gerekiyor,çünkü hala uygulamaya devam eden okullar var..
Cahit hocam size katılıyorum.
Sevil Sarı hanım coğrafya grubuna gönderdiği mesajlardan birinde seçmeli dersler konusunda yanlış yapan okulların telefon numaralarını istemişti sanırım.Onlara gerekli açıklamaların yapılacağını belirtmişti.
Bunu yapmak yerine gerekli açıklamaların olduğu bir resmi yazı gönderilse daha kolay olmaz mı?Böylece hem birçok okulu aranarak zaman kaybedilmez hem de bu konu bu kadar uzamazdı?

Neden böyle resmi bir yazı Türkiye'deki bütün okullara gönderilmez anlamış değilim.Bunun gerekçesi ne olabilir ki?Günlerdir bulmaca çözer gibi bu konu ile uğraşıyoruz.

Acaba bu konuda öğretmenleri teste mi tabi tutuyorlar.Yani bu konudaki bilgilerini mi ölçüyorlar.Yoksa yapılan yanlışın içinden onlarda çıkamıyor mu?Gerçekten bunu çok merak ediyorum.
__________________
Şu An Özgün ve Özgür Coğrafya Sitesindesiniz.....

“Suskunluğum asaletimdendir. Her lâfa verilecek bir cevabım var; lâkin, bir lâfa bakarım lâf mı diye, bir de söyleyene bakarım, adam mı diye…"

http://atlas.cooltext.com/rendered/cooltext436560670.gif

yusufili isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
yusufili kullanıcısına teşekkür edenler:
Ayşenur KILIÇ (23-Ağustos-2010)
Alt 04-Ekim-2009, 18:37   #114 (permalink)
hasan kesme
Özel Üye
 
hasan kesme - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 06-Temmuz-2009
Yaş: 43
Mesajlar: 448
Teşekkürleri: 427
124 mesajına 465 kere teşekkür edildi.
Standart

gunban Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
İyi akşamlar Arkadaşlar. Umarım artık çelişkiler giderilir.
SEVİL SARISEÇMELİ COĞRAFYA DERSLERİ

SEÇMELİ COĞRAFYA (1-3) : SOSYAL BİLİMLER LİSESİ, LİSELERİN SOSYAL ALANLARI VE TÜRKÇE – MATEMATİK ALANLARI HARİÇ ORTAK DERSLER VE ALAN DERSLERİ DIŞINDA KALAN COĞRAFYA DERSLERİ SEÇMELİ DERS OLARAK OKUTULUR.


LİSELERDE VE ALANLARINDA COĞRAFYA DERSİNİN SEÇMELİ DERS OLARAK UYGULANABİLECEĞİ SINIFLAR
Fen lisesi : 10. sınıf 11. sınıf ve 12. sınıflarında,

Liselerin Fen Bilimleri alanı : 11.sınıf ve 12. sınıflarında,

Meslek Liseleri ve Anadolu Meslek lisesi : 11.sınıf ve 12. sınıf larında,

Anadolu Öğretmen lisesi Fen alanı : 11. sınıf ve 12. sınıflarında,

Liselerin Yabancı Dil Alanı : 11. sınıf ve 12. sınıflarında,

İmam Hatip lisesi : 10. sınf, 11. sınıf ve 12. sınıflarında,

Yabancı Uyruklu Öğr. İçin İmam Hat. Lisesi : 10. 11. ve 12 sınıflarında,
NOT:
Her sınıf için kendine ait olan Coğrafya ders programı uygulanır. 9. sınıfta 9. sınıf Coğrafya ders programı, 10. sınıfta 10. sınıf Coğrafya ders programı, 11. sınıfta 11. sınıf Coğrafya ders programı ve 12. sınıfta da 12. sınıf Coğrafya ders programı uygulanır .
Bunun aksi olduğu durumlarda ise; 11. sınıfta Coğrafya dersi seçilmeyip 12. sınıfta Coğrafya dersi seçilmişse Bu durumda 12. sınıfta 11. sınıf coğrafya programını uygulamak mantıklı olur.
Liselerin Sosyal Bilimler Alanlarında: Coğrafya dersleri seçmeli olarak okutulamaz.
( 9.10.11. ve 12. sınıf coğrafya ders programları kesinlikle seçilemez). Coğrafya dersleri bu alanda Ortak ve Alan dersleri olarak okutulmaktadır. Bu nedenle seçmeli dersler, Coğrafya dışındaki derslerden seçilir.

Liselerin Türkçe Matematik Alanlarında: Coğrafya dersi seçmeli ders olarak okutulamaz. ( Bu alanda 9.10.11. ve 12. sınıf coğrafya ders programları kesinlikle
seçilemez.) Coğrafya dersleri bu alanda Ortak ve Alan dersleri olarak okutulduğundan seçmeli dersler, Coğrafya dışındaki derslerden seçilir.

Sosyal Bilimler Liselerinde Coğrafya dersleri seçmeli ders olarak okutulamaz.
( 9.10.11. ve 12. sınıf coğrafya ders programları kesinlikle seçilemez). 9.10.11. ve 12. sınıflarda Coğrafya dersleri ortak dersler ve alan dersleri arasında zorunlu olarak okutulduğundan bu alanda Seçmeli Dersler Coğrafya dersleri dışındaki diğer derslerden seçilir.

•Fen Liselerinin: 10.11.12. sınıflarında Coğrafya dersleri seçmeli ders olarak okutulur. 10.11.ve 12. sınıflardan herhangi birinde ortak dersler arasında zorunlu olarak uygulanan 9. sınıf Coğrafya programı kesinlikle seçmeli ders olarak uygulanamaz.

•Liselerin Fen Bilimleri Alanında: Coğrafya dersi 11. ve 12. sınıflarında seçmeli olarak okutulur. 9. ve 10 sınıfta Coğrafya dersleri ortak dersler arasında zorunlu olarak uygulanmaktadır. Bu nedenle 11. ve 12. sınıflarda 9. ve 10. sınıf Coğrafya Programını kesinlikle uygulanamaz.

• Sağlık Meslek Liselerinde : 11. ve12. sınıflarında Coğrafya dersleri seçmeli ders olarak uygulanabilir. Sözü edilen bu sınıflarda, kesinlikle 9 ve 10. sınıf Coğrafya ders programı seçmeli ders olarak uygulanamaz.

• Anadolu Öğretmen Liselerinin Yabancı Dil Alanı ve Fen Bilimleri Alanı: 11. ve 12. sınıflarında Coğrafya dersi seçmeli olarak uygulabilir. Sözü edilen bu alanlarda , kesinlikle 9. ve 10. sınıf Coğrafya ders programı seçmeli ders olarak uygulanamaz.

•Hazırlık sınıfı bulunan Anadolu Liselerinin Yabancı Dil Alanı : : 11.ve 12. sınıflarında Coğrafya dersleri seçmeli ders olarak uygulanabilir. Kesinlikle sözü edilen bu sınıflarda, 9. ve 10. sınıf Coğrafya ders programları seçmeli ders olarak uygulanamaz.

Meslek liselerinde : 11.ve 12. sınıflarında Coğrafya dersleri seçmeli ders olarak uygulanabilir. Kesinlikle sözü edilen bu sınıflarda, 9. ve 10. sınıf Coğrafya ders programları seçmeli ders olarak uygulanamaz.

Not:
1. Liselerin her hangi bir alanında ortak dersler ve alan dersleri arasında okutulan Coğrafya dersleri aynı alanlarda kesinlikle seçmeli ders olarak seçilemez.

2. 11. ve 12. sınıflarda seçmeli Coğrafya dersi alınmışsa bu sınıflarda kesinlikle alan dersleri ve ortak dersler arasında zorunlu olarak okutulan 9. sınıf ve 10. sınıf Coğrafya Ders Programları uygulatılamaz.

3. Seçmeli dersler için Coğrafya öğretmenlerinin yeni bir program yapma durumu söz konusu olamaz. 9. 10. 11. ve 12. sınıflar için Talim ve Terbiye Kurulu’nun 14.07. 2005 tarih ve 198 Sayılı Kararı ile Coğrafya Öğretim programı aşamalı olarak uygulamaya konulmuştur. 2008 yılından itibaren Bir önceki Coğrafya Öğretim Programı yürürlükten kalkmıştır. Bu nedenle Bu programdan başka program uygulanamaz.

4. 1 veya 2 saatlik Seçmeli Coğrafya Dersleri için Coğrafya Öğretim Programının 72. sayfasındaki öğrenme alanlarına ait kazanımlardan oluşan programlardan yararlanılır. 3 veya 4 saatlik (İmam Hatip gibi bazı liseler 4 saatlik seçmeli Coğrafya programı uygulamaktadır) seçmeli Coğrafya Dersleri için 11. ve 12. sınıf Coğrafya Ders Programları uygulanır.

Sevil SARI
TTKB Krl. Uzm.


NOT: DOSYAYI TABLO ŞEKLİNDE AŞAĞIDAKİ LİNKTEN İNDİREBİLİRSİNİZ.
4shared.com - belge paylaşımı - indir SEÇMELİ DERSLER.doc
hocam paylaşım ve bilgi için teşekkürler
hasan kesme isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
hasan kesme kullanıcısına teşekkür edenler:
Ayşenur KILIÇ (23-Ağustos-2010)

Alt 04-Ekim-2009, 22:28   #115 (permalink)
ynugay
Yeni Üye
 
Üyelik tarihi: 26-Haziran-2009
Mesajlar: 3
Teşekkürleri: 106
3 mesajına 5 kere teşekkür edildi.
Standart

bahriaskin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Hocam kusura bakma ama sizin okul nerde çok merak ettim? bilgisayarlar ders proğramlarını çok kısa sürede yapıyor. Siz en iyisi şifai olarak değil resmi yazı ile okul mdürlüğüne başvurun hatta sevil hanım bizzat tlf numarasınıda vermiş okuldaki yöneticler tlf açmasını bilyorlarsa o numaradanda görüşebileceklerini belirttin.
Değerli Hocam,
Tavsiyenize teşekkür ederim.Eğer saatlerce konuşmadan,belge üzerinde tartışmadan sonra sizin yüzünüze aynen ''Program dağıtmak ne kadar zor biliyor musun?'' diye söylenseydi ne düşünürdünüz? ''İldeki 30 okulun sadece bir tanesi sizin dediğiniz gibi yapmış biz resmi yazı bekliyoruz'' diye cevap verdikleri için fazla ısrar etmemin bir anlamının olmayacağı sonucuna vardım.Kahrımdan dalga geçer gibi öylece özetledim.Cümlenin sonundaki ünlem işaretini de güzel görünsün diye yazmadım,dikkat ederseniz.
Okulumda 96 öğretmen var.İnanın bu meseleye kafa yoranlar sadece coğrafya öğretmenleri.Öyleyken diğer branş arkadaşlardan da destek aldım.Ama olmadı.''İlla da resmi yazı.''
Eğer benim dilekçemle düzeleceğini bilseydim,hiç çekinmeden onu yapacak medeni cesaretim de vardır.
MEB ne iş yapar? TTK daha ne bekliyor?
Biz öğretmen olarak aklımızın erdiğini söylüyoruz.Dediğimiz geçersiz.Etkimiz yok,yetkimiz yok.Sonuçta kim kaybediyor? Çocuklarımız.
Ben görevimi yaptım,yetkili olanlardan da yetkilerini kullanmalarını bekliyorum.
Selamlar...
ynugay isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
ynugay kullanıcısına teşekkür edenler:
Ayşenur KILIÇ (23-Ağustos-2010)
Alt 05-Ekim-2009, 17:04   #116 (permalink)
Tugay NAYKI
Bizim Coğrafya Yöneticisi
 
Üyelik tarihi: 04-Haziran-2009
Ad- Soyad: Mustafa Yıldız
Mesajlar: 4.878
Teşekkürleri: 2.435
1.608 mesajına 9.664 kere teşekkür edildi.
Standart

gunban Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
İyi akşamlar Arkadaşlar. Umarım artık çelişkiler giderilir.
SEVİL SARISEÇMELİ COĞRAFYA DERSLERİ

SEÇMELİ COĞRAFYA (1-3) : SOSYAL BİLİMLER LİSESİ, LİSELERİN SOSYAL ALANLARI VE TÜRKÇE – MATEMATİK ALANLARI HARİÇ ORTAK DERSLER VE ALAN DERSLERİ DIŞINDA KALAN COĞRAFYA DERSLERİ SEÇMELİ DERS OLARAK OKUTULUR.


LİSELERDE VE ALANLARINDA COĞRAFYA DERSİNİN SEÇMELİ DERS OLARAK UYGULANABİLECEĞİ SINIFLAR
Fen lisesi : 10. sınıf 11. sınıf ve 12. sınıflarında,

Liselerin Fen Bilimleri alanı : 11.sınıf ve 12. sınıflarında,

Meslek Liseleri ve Anadolu Meslek lisesi : 11.sınıf ve 12. sınıf larında,

Anadolu Öğretmen lisesi Fen alanı : 11. sınıf ve 12. sınıflarında,

Liselerin Yabancı Dil Alanı : 11. sınıf ve 12. sınıflarında,

İmam Hatip lisesi : 10. sınf, 11. sınıf ve 12. sınıflarında,

Yabancı Uyruklu Öğr. İçin İmam Hat. Lisesi : 10. 11. ve 12 sınıflarında,
NOT:
Her sınıf için kendine ait olan Coğrafya ders programı uygulanır. 9. sınıfta 9. sınıf Coğrafya ders programı, 10. sınıfta 10. sınıf Coğrafya ders programı, 11. sınıfta 11. sınıf Coğrafya ders programı ve 12. sınıfta da 12. sınıf Coğrafya ders programı uygulanır .
Bunun aksi olduğu durumlarda ise; 11. sınıfta Coğrafya dersi seçilmeyip 12. sınıfta Coğrafya dersi seçilmişse Bu durumda 12. sınıfta 11. sınıf coğrafya programını uygulamak mantıklı olur.
Liselerin Sosyal Bilimler Alanlarında: Coğrafya dersleri seçmeli olarak okutulamaz.
( 9.10.11. ve 12. sınıf coğrafya ders programları kesinlikle seçilemez). Coğrafya dersleri bu alanda Ortak ve Alan dersleri olarak okutulmaktadır. Bu nedenle seçmeli dersler, Coğrafya dışındaki derslerden seçilir.

Liselerin Türkçe Matematik Alanlarında: Coğrafya dersi seçmeli ders olarak okutulamaz. ( Bu alanda 9.10.11. ve 12. sınıf coğrafya ders programları kesinlikle
seçilemez.) Coğrafya dersleri bu alanda Ortak ve Alan dersleri olarak okutulduğundan seçmeli dersler, Coğrafya dışındaki derslerden seçilir.

Sosyal Bilimler Liselerinde Coğrafya dersleri seçmeli ders olarak okutulamaz.
( 9.10.11. ve 12. sınıf coğrafya ders programları kesinlikle seçilemez). 9.10.11. ve 12. sınıflarda Coğrafya dersleri ortak dersler ve alan dersleri arasında zorunlu olarak okutulduğundan bu alanda Seçmeli Dersler Coğrafya dersleri dışındaki diğer derslerden seçilir.

•Fen Liselerinin: 10.11.12. sınıflarında Coğrafya dersleri seçmeli ders olarak okutulur. 10.11.ve 12. sınıflardan herhangi birinde ortak dersler arasında zorunlu olarak uygulanan 9. sınıf Coğrafya programı kesinlikle seçmeli ders olarak uygulanamaz.

•Liselerin Fen Bilimleri Alanında: Coğrafya dersi 11. ve 12. sınıflarında seçmeli olarak okutulur. 9. ve 10 sınıfta Coğrafya dersleri ortak dersler arasında zorunlu olarak uygulanmaktadır. Bu nedenle 11. ve 12. sınıflarda 9. ve 10. sınıf Coğrafya Programını kesinlikle uygulanamaz.

• Sağlık Meslek Liselerinde : 11. ve12. sınıflarında Coğrafya dersleri seçmeli ders olarak uygulanabilir. Sözü edilen bu sınıflarda, kesinlikle 9 ve 10. sınıf Coğrafya ders programı seçmeli ders olarak uygulanamaz.

• Anadolu Öğretmen Liselerinin Yabancı Dil Alanı ve Fen Bilimleri Alanı: 11. ve 12. sınıflarında Coğrafya dersi seçmeli olarak uygulabilir. Sözü edilen bu alanlarda , kesinlikle 9. ve 10. sınıf Coğrafya ders programı seçmeli ders olarak uygulanamaz.

•Hazırlık sınıfı bulunan Anadolu Liselerinin Yabancı Dil Alanı : : 11.ve 12. sınıflarında Coğrafya dersleri seçmeli ders olarak uygulanabilir. Kesinlikle sözü edilen bu sınıflarda, 9. ve 10. sınıf Coğrafya ders programları seçmeli ders olarak uygulanamaz.

Meslek liselerinde : 11.ve 12. sınıflarında Coğrafya dersleri seçmeli ders olarak uygulanabilir. Kesinlikle sözü edilen bu sınıflarda, 9. ve 10. sınıf Coğrafya ders programları seçmeli ders olarak uygulanamaz.

Not:
1. Liselerin her hangi bir alanında ortak dersler ve alan dersleri arasında okutulan Coğrafya dersleri aynı alanlarda kesinlikle seçmeli ders olarak seçilemez.

2. 11. ve 12. sınıflarda seçmeli Coğrafya dersi alınmışsa bu sınıflarda kesinlikle alan dersleri ve ortak dersler arasında zorunlu olarak okutulan 9. sınıf ve 10. sınıf Coğrafya Ders Programları uygulatılamaz.

3. Seçmeli dersler için Coğrafya öğretmenlerinin yeni bir program yapma durumu söz konusu olamaz. 9. 10. 11. ve 12. sınıflar için Talim ve Terbiye Kurulu’nun 14.07. 2005 tarih ve 198 Sayılı Kararı ile Coğrafya Öğretim programı aşamalı olarak uygulamaya konulmuştur. 2008 yılından itibaren Bir önceki Coğrafya Öğretim Programı yürürlükten kalkmıştır. Bu nedenle Bu programdan başka program uygulanamaz.

4. 1 veya 2 saatlik Seçmeli Coğrafya Dersleri için Coğrafya Öğretim Programının 72. sayfasındaki öğrenme alanlarına ait kazanımlardan oluşan programlardan yararlanılır. 3 veya 4 saatlik (İmam Hatip gibi bazı liseler 4 saatlik seçmeli Coğrafya programı uygulamaktadır) seçmeli Coğrafya Dersleri için 11. ve 12. sınıf Coğrafya Ders Programları uygulanır.

Sevil SARI
TTKB Krl. Uzm.


NOT: DOSYAYI TABLO ŞEKLİNDE AŞAĞIDAKİ LİNKTEN İNDİREBİLİRSİNİZ.
4shared.com - belge paylaşımı - indir SEÇMELİ DERSLER.doc
Bizim okulda yeni düzenleme yapıldı, yeni düzenlemeyle birlikte tm sınıflarında ki seçmeli coğrafya dersleri kaldırıldı, 11.ve 12.sınıf fen'ler de seçmeli coğrafya dersleri koyuldu..
__________________
''Bu topraklar bomboş arsalar değildir, adı Vatandır. Vatan; Dünyada, parası, fiyatı, karşılığı, borsası, piyasası olmayan tek şeyin adıdır.''

Nihat GENÇ


Cumhuriyet onurla yaşar! Cumhuriyet bağımsızlıktır, onurumuzdur, dirliğimizdir, bereketimizdir, Nasrettin Hoca'dır, Yunus Emre'dir, bütün bu değerleri çocuklarımıza anlatmaktır. Onur ve şeref kazınmış ve çıkartılmıştır bu topraklardan. Böyle cumhuriyet olacaksa hiç olmasın, yıkılır bir tanesi daha yapılır.

Nihat GENÇ
[/SIZE]
Tugay NAYKI isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Tugay NAYKI kullanıcısına teşekkür edenler:
Ayşenur KILIÇ (23-Ağustos-2010)
Alt 05-Ekim-2009, 17:51   #117 (permalink)
Hakan TAŞ
Özel Üye
 
Hakan TAŞ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 05-Haziran-2009
Bulunduğu yer: Ankara
Yaş: 48
Mesajlar: 181
Teşekkürleri: 0
75 mesajına 251 kere teşekkür edildi.
Standart

MEB in en iyi uygulaması karmaşadan kim ne çıkarırsa, yapanın yanına kar kalır anlayışı. Yayınladığı listeye göre herkes kendince uygulamalarında haklı bir yön buluyor. Burada tartışmak bir noktadan sonra o kadar manasız bir hal alıyor ki, Nasreddin Hoca misali sen de haklısın demekten başka bir şey söylemek gelmiyor insanın içinden...
Hakan TAŞ isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Hakan TAŞ kullanıcısına teşekkür edenler:
Ayşenur KILIÇ (23-Ağustos-2010)

Alt 29-Ekim-2009, 00:24   #118 (permalink)
yusufili
Süper Moderatör
 
yusufili - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 05-Haziran-2009
Ad- Soyad: YSF
Mesajlar: 637
Teşekkürleri: 470
271 mesajına 787 kere teşekkür edildi.
Standart

Bu konuda Talim ve Terbiye Kurulu'nun yeni açıklamaları var.(16.10.2009)

Açıklamaları eklentiden indirebilirsiniz.
__________________
Şu An Özgün ve Özgür Coğrafya Sitesindesiniz.....

“Suskunluğum asaletimdendir. Her lâfa verilecek bir cevabım var; lâkin, bir lâfa bakarım lâf mı diye, bir de söyleyene bakarım, adam mı diye…"

http://atlas.cooltext.com/rendered/cooltext436560670.gif

yusufili isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
yusufili kullanıcısına teşekkür edenler:
Ayşenur KILIÇ (23-Ağustos-2010)
Alt 29-Ekim-2009, 11:48   #119 (permalink)
GUNBAN
Bizim Coğrafya Yöneticisi
 
GUNBAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 04-Haziran-2009
Ad- Soyad: Güngör ÇOBAN
Bulunduğu yer: ADANA
Yaş: 61
Mesajlar: 2.806
Teşekkürleri: 1.690
1.107 mesajına 8.957 kere teşekkür edildi.
Standart

yusufili Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Bu konuda Talim ve Terbiye Kurulu'nun yeni açıklamaları var.(16.10.2009)

Açıklamaları eklentiden indirebilirsiniz.
Yusuf hocam; aynı haberi ayın 17 sinde burada paylaşmıştım. Ama ayın 21 inde silinen konularla güme gitmişti.
Paylaştığın iyi olmuş. Teşekkürler.
__________________
GÜZEL GÜNLER GÖRECEĞİZ, GÜNEŞLİ GÜNLER....
GUNBAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
GUNBAN kullanıcısına teşekkür edenler:
Ayşenur KILIÇ (23-Ağustos-2010)
Alt 26-Temmuz-2010, 16:29   #120 (permalink)
özge can
Üye
 
özge can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 22-Temmuz-2010
Bulunduğu yer: ANTALYA
Yaş: 50
Mesajlar: 34
Teşekkürleri: 38
7 mesajına 10 kere teşekkür edildi.
Standart

seçmeli dersler bu sene nasıl olacak? Aynı sistem mi işleyecek?
özge can isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
özge can kullanıcısına teşekkür edenler:
Ayşenur KILIÇ (23-Ağustos-2010)
Cevapla

Etiketler
aÇiklama, aÇiklamabİr, aĞizdan, agizdan, bİr, coäŸrafya, coğrafya, daha, dersi, dersiÖnemlİdir, dersiÖnemlİdİrresmİ, Önemlİdİr, resmİ, seã§meli, seçmeli, son, uyari, uyarilar, yapilan


LinkBacks (?)
LinkBack to this Thread: https://www.bizimcografya.com/cografya-ogretimi/2723-secmeli-cografya-dersi-onemlidir-resmi-agizdan-yapilan-en-son-uyarilar.html
Konuyu Başlatan For Type Tarih Hits
Untitled document This thread Refback 22-Eylül-2010 17:55 96

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkTüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 01:25.


Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
Powered by BizimCografya.com® Copyright ©2008 - 2011, Baylas
Bu Forumda üyeler kendi düşüncelerini yazabilir bu yüzden yazılan içeriklerden BizimCoğrafya.com Sorumlu tutulamaz. Yinede Yasalarca yasaklanmış içerikleri yada telif hakkı olabilecek içerikleri şikayet etmek için info@bizimcografya.com adresine mail atabilirsiniz, en kısa sürede dönüş yapılacaktır...

Baylas | Coğrafya | Sınav | Mynaq